Jak pečovat o oblečení, aby stále vypadalo jako nové?

Také máte velkou radost, když si koupíte nové oblečení? Obdivujete, jak je krásné, má sytou barvu a na povrchu nejsou žádné žmolky? Jaká škoda, že to netrvá věčně. Pestré barvy zakrátko vyblednou, bílá zežloutne nebo zešedne, tvar se ztratí… Jak o oblečení správně pečovat, aby co nejdéle vypadalo jako nové?

Základem je správné praní, třídíte oblečení dostatečně?

O tom, že se má oblečení před praním třídit, vědí všichni. Ne každý ho ale třídí dostatečně. Oblečení je nutné rozdělit jak podle barev, tak podle materiálu. Spodní prádlo by se rozhodně mělo prát zvlášť, neboť je jemné, navíc se na něj hodí trochu vyšší teploty. Určitě neperte černé prádlo s bílým. Trička a halenky nedávejte dohromady s kalhotami, napáchalo by to mnoho škody. Při třídění podle barev si dejte pozor na vzory a nápisy. Do pračky s čistě bílým oblečením určitě nesmí přijít nic barevného, ani kdyby se jednalo o drobný obrázek či nápis. Tričko se sebemenším potiskem perte raději s barevným či černým oblečením!

Používejte správné prostředky a programy

V drogerii najdete mnoho různých druhů prášků i aviváží. Nejsou tam pro nic za nic, každý druh oblečení si doopravdy zaslouží specifickou péči. Stejně tak programy na pračce mají své opodstatnění. Věnujte jim pozornost. Možná se vám to zdá zbytečné, ale věřte, že tím pomůžete oblečení a prádlu zůstat déle v krásném stavu. Zkuste se také zamyslet nad tím, zda své oblečení neperete zbytečně často.

Obracejte oblečení naruby

Ať už se jedná o tričko s potiskem nebo o džíny, vždy uděláte lépe, když oděv převrátíte před praním naruby. Nezapomínejte na toto jednoduché opatření.

Pozor na slunce!

Slunce sice urychluje sušení, také však z materiálu vytahuje barvu. Dávejte si pozor, aby prádlo nebylo na šňůře přímo vystavené slunci. Najděte si raději stinné místo nebo sušte v sušičce.

Jak zatočit se žmolky?

Žmolky jsou velký nepřítel! Můžete si koupit tzv. odžmolkovač. Dobře ovšem poslouží i lepící páska.

Publikováno: 17. 07. 2019

Kategorie: Oblečení

Autor: Ivana Kováčová