Jak uspět u pracovního pohovoru? Základem je správná volba oblečení

Nástupu do nového zaměstnání obvykle předchází pohovor, na kterém se se setkávají vedoucí pracovníci s potenciálními zaměstnanci. Zájemci o volnou pozici by se na schůzku měli pečlivě nachystat: zjistit si alespoň základní informace o firmě, ujasnit si, proč právě oni budou pro společnost přínosem, připravit se na záludné otázky. Klíčem k úspěchu je také správná volba oblečení. Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka! Starosti si nemusí dělat jen ti, kteří vydělávají přes internet.

Formálně či neformálně?

Dříve bylo zvykem ucházet se o zaměstnání ve formálním oděvu, doba už ovšem pokročila; dnes můžete přijít mnohem ležérněji. Velmi záleží samozřejmě na tom, o jaké místo se ucházíte – zatímco v bance je dress code přísný, jako servírka či asistentka prodeje v obchodním řetězci máte poměrně volnou ruku. Styl, v jakém vyrazíte, proto přizpůsobte vaší situaci. Určitě se vyhněte bláznivým kombinacím a funkčním sportovním materiálům.

Vybrat oblečení na pracovní pohovor není věda. Jen musíte dodržet pár základních pravidel...

Pozor na vyzývavost

I když je pro vás úplně běžné chodit do města s výstřihem či v krátké sukni, k pohovoru byste takto odhalená chodit neměla, byť okolí tvrdí, že vám to tak sluší a že nepůsobíte vyzývavě. Výstřih zvolte jen střídmý, sukni mějte alespoň nad kolena.

Pryč se špinavým či zašlým oblečením

Čemu byste se každopádně měla vyhnout, je znečištěné nebo poškozené oblečení. V takovém dobrý dojem neuděláte, i kdyby se jednalo o drahé elegantní šaty. Dejte si pozor také na boty. V případě nepříznivého počasí si s sebou pro jistotu vezměte hadřík a krátce před vstupem do budovy obuv otřete.

Hlavně pohodlně

Na pohovoru budete zřejmě nervózní. Abyste si proces usnadnila, volte co nejkomfortnější oblečení. Určitě se vyhněte padajícím ramínkům, příliš úzkým kalhotám nebo nepohodlným střevícům. Tzv. parádotrp se u pracovního pohovoru nevyplácí.

Publikováno: 10. 07. 2019

Kategorie: Oblečení | Práce

Autor: Ivana Kováčová