Co znamená slow fashion a proč je fast fashion špatná?

Poslední dobou se na internetu stále častěji objevuje výraz slow fashion. Setkáváme se s ním v souvislosti s udržitelností, snižováním produkce odpadu, s etikou, lidskými právy apod. Víte, co slow fashion znamená? Pojem můžeme přeložit jako „pomalá móda“. Opakem je pak fast fashion, česky „rychlá móda“. Jde především o rozdělení oblečení na to, které můžete nosit několik let a na to, které obvykle bývá jen na jednu sezónu.

Co je špatného na výrobě fast fashion?

Fast fashion najdeme v běžných obchodních řetězcích. Jde především o to, aby se vyrobilo co nejvíce oblečení v krátkém čase. Často se jedná o módní výstřelky a levné zboží, na které se snadno chytají neuvědomělé milovnice módy. Aby se výroba vyplatila, používá se pochybný materiál. Zaměstnanci mívají špatné pracovní podmínky; dlouhé směny, nepříznivé prostředí a velmi nízké platové ohodnocení. Často zde dochází k porušování základních lidských práv a svobod. Výroba navíc není zrovna ekologická, fabriky znečišťují ovzduší i vodu.

Fast fashion je levná, ale neekologická a v podstatě neetická móda. Slow fashion je cesta správným směrem!

Co je špatného na nákupu fast fashion?

Nákupem rychlé módy v první řadě podporujete výrobce, tedy majitele fabrik, kteří z touhy zbohatnout nezajišťují svým zaměstnancům adekvátní podmínky. Dalším důvodem, proč byste si měla nákup levného oblečení rozmyslet, je ekologický dopad. Levné nekvalitní oblečení dlouho nevydrží, zakrátko budete muset kupovat nové. Tím neustále vzniká další a další zbytečný odpad. Spokojená není ani vaše peněženka.

Se slow fashion k lepšímu světu aneb nakupujte oblečení s rozumem

Přestaňte zahlcovat svou skříň nekvalitními kousky. Místo pěti levných triček si kupte jedno dražší, které vydrží mnohem déle. Podpořte lokální výrobce, prozkoumejte české značky, nechejte si oblečení ušít na míru. Uvidíte, že s ním budete spokojená. Zdá se vám to příliš drahé? Spoustu oblečení si můžete koupit také v sacond handu. Tam necháte jen pár korun. Dobrý pocit si odnesete, i když třeba nebudete znám původ zakoupeného oblečení. Tím, že si koupíte věc, kterou už někdo vyřadil, eliminujete množství produkovaného odpadu.

Publikováno: 10. 07. 2019 / Aktualizováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Oblečení

Autor: Ivana Kováčová