Historie džínů aneb Víte, co nosíte?

Skoro každý má ve skříni alespoň jedny džíny. Jsou pohodlné, odolné a při šikovné kombinaci vypadají také velmi stylově. Oblíbené jsou také džínové bundy, sukně, kraťasy. Víte, jakou mají džíny historii?

Co je denim

Džíny, rifle, denim… Máte v tom zmatek? Postupně si všechny pojmy vysvětlíme. Denim je látka z pevné, bavlněné tkaniny. Šijí se z něj džíny. Původní denim měl modrou barvu a tkal se v třívazném kepru. Později se látka začala různě barevně i materiálně upravovat. Kromě džínových kalhot nově vznikaly a stále vznikají také další kusy džínového oblečení, jako je bunda, vesta, košile, sukně apod.

Historie džinů

Denim se užíval už v 17. století v italském městě Janov. Využíval se k výrobě pracovní uniformy pro tamější námořníky. Na opravdový rozmach však denim teprve čekal. Postaral se o něj Levi Strauss, německo-židovský imigrant. V 19. století začal v USA šít džíny, kalhoty z denimu. Navrženy byly jako pracovní oděv pro dělníky. Pro pohodlnost a zároveň odolnost se velmi rychle šířily. Našly si hodně příznivců.

Jak se z džínů stala móda

Po druhé světové válce zažily džíny velký rozmach. Šili je i další výrobci. Z pracovního oděvu se pomalu stával civilní. Vidět v nich byly známé osobnosti jako James Dean, Marylin Monroe nebo Elvis Presley. Díky tomu získaly džíny na oblibě především u mladších generací. Později se staly symbolem hippies, rocku a punku.

Ve druhé polovině 20. století se návrháři předháněli, kdo přijde se zajímavějším vylepšením džínů. Denimové kalhoty zažily mnoho různých střihů a úprav.

Rifle = nesprávný pojem

Džíny jsou často označovány jako rifle, výraz ovšem není užívaný správně. Slovo vychází z názvu italské firmy, která džíny šila ve 2. polovině 20. století. Výraz rifle tedy ve skutečnosti označuje pouze kalhoty jedné konkrétní značky, nikoliv všechny džíny obecně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *