Historie džínů aneb Víte, co nosíte?

Skoro každý má ve skříni alespoň jedny džíny. Jsou pohodlné, odolné a při šikovné kombinaci vypadají také velmi stylově. Oblíbené jsou také džínové bundy, sukně, kraťasy. Víte, jakou mají džíny historii?

Co je denim

Džíny, rifle, denim… Máte v tom zmatek? Postupně si všechny pojmy vysvětlíme. Denim je látka z pevné, bavlněné tkaniny. Šijí se z něj džíny. Původní denim měl modrou barvu a tkal se v třívazném kepru. Později se látka začala různě barevně i materiálně upravovat. Kromě džínových kalhot nově vznikaly a stále vznikají také další kusy džínového oblečení, jako je bunda, vesta, košile, sukně apod.

Historie džinů

Denim se užíval už v 17. století v italském městě Janov. Využíval se k výrobě pracovní uniformy pro tamější námořníky. Na opravdový rozmach však denim teprve čekal. Postaral se o něj Levi Strauss, německo-židovský imigrant. V 19. století začal v USA šít džíny, kalhoty z denimu. Navrženy byly jako pracovní oděv pro dělníky. Pro pohodlnost a zároveň odolnost se velmi rychle šířily. Našly si hodně příznivců.

Jak se z džínů stala móda

Po druhé světové válce zažily džíny velký rozmach. Šili je i další výrobci. Z pracovního oděvu se pomalu stával civilní. Vidět v nich byly známé osobnosti jako James Dean, Marylin Monroe nebo Elvis Presley. Díky tomu získaly džíny na oblibě především u mladších generací. Později se staly symbolem hippies, rocku a punku. Ve druhé polovině 20. století se návrháři předháněli, kdo přijde se zajímavějším vylepšením džínů. Denimové kalhoty zažily mnoho různých střihů a úprav.

Rifle = nesprávný pojem

Džíny jsou často označovány jako rifle, výraz ovšem není užívaný správně. Slovo vychází z názvu italské firmy, která džíny šila ve 2. polovině 20. století. Výraz rifle tedy ve skutečnosti označuje pouze kalhoty jedné konkrétní značky, nikoliv všechny džíny obecně.

Publikováno: 07. 03. 2020

Kategorie: Oblečení

Autor: Ivana Kováčová